stat4u</center>
RSS
czwartek, 03 lutego 2011
Dużo się dzieje wokół CINiBA...

...i nie chodzi o samą budowę, choć ta nie zwalnia tempa, o czym można przekonać się odwiedzając regularnie aktualizowany Dziennik Budowy i oglądając dzięki kamerze na bieżąco wydarzenia z placu budowy .

Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka to nie tylko plac budowy przy ul. Bankowej, ale także szereg działań toczących się wokół tego projektu. I tak ruszył konkurs na logo CINiBA - warto wziąć w nim udział bo pula nagród to 6000 złotych. Jest więc o co powalczyć! Jednocześnie zapraszamy do obejrzenia naszej wystawy pt.: „Budowa Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej w obiektywie”, którą od 21 stycznia do 14 lutego 2011 r. można oglądać na Wydziale Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego (Sosnowiec, ul. Będzińska 60), a od 25 stycznia również w budynku „B” Uniwersytetu Ekonomicznego (Katowice, ul. Bogucicka 3).

Zostaliśmy także zaproszeni do udziału w Targach Książki w Katowicach, które odbędą się 20-23 października br. w katowickim „Spodku”, z tej okazji Biblioteka Uniwersytetu Śląskiego ogłosiła internetowy plebiscyt Book Top Silesia – 50 książek, najlepszych zdaniem Ślązaków. Dlatego serdecznie zapraszamy do zgłaszania swoich typów oraz do komentowania i oceniania już zgłoszonych.

piątek, 31 grudnia 2010
Wszystkiego najlepszego w 2011 roku!

Kończy się rok 2010. Jaki był dla Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej? Przede wszystkim niezwykle intensywny – wystarczy prześledzic Dziennik Budowy, aby przekonać się jak wielką pracę wykonano – od fundamentów po stan surowy zamknięty i prace wykończeniowe wewnątrz budynku.

Ale nie tylko to – bardzo dużo działo się także wokół powstającej biblioteki: uroczystość wmurowania kamienia węgielnego, konferencja prasowa i inne imprezy, na których staraliśmy się przybliżyć projekt i możliwości Centrum. Pomimo takiego ogromu prac wykonanych w mijającycm roku, kolejny będzie jeszcze intensywniejszy – to już oficjalnie potwierdzone – otwarcie CINiBA nastąpi w październiku 2011 roku, a nie jak planowano, rok później. Przyśpieszenie terminu uruchomienia biblioteki wiąże się z jeszcze intensywniejszym wysiłkiem, jaki jeszcze trzeba będzie włożyć przed przeprowadzką zbiorów Bibliotek Uniwersytetów: Śląskiego i Ekonomicznego.

Czego zatem życzyć przyszłym pracownikom Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej w nadchodzącym roku? Przede wszystkim dużo, dużo zdrowia, cierpliwości i dobrej współpracy, a wtedy cała reszta nie będzie taka trudna. Tak więc do zobaczenia w przyszłym roku już w CINiBA!

piątek, 18 czerwca 2010
Ujęci w jednym zdaniu

Czy możliwe jest opisanie jednym zdaniem tak dużego organizmu jakim jest nowoczesna biblioteka naukowa?

W zasadzie nie, choć spróbowaliśmy tej trudnej sztuki – zaczęliśmy od prozy strumienia świadomości, ale zarzuciliśmy ten pomysł, gdyż całość była bardzo mało czytelna. Gdy okazało się, że nie można prozą, postanowiliśmy użyć zwykłych punktów i przy ich pomocy opisać cały projekt Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej. Czy nam się to udało, pozostawiamy ocenie naszych czytelników – jednak pragniemy zwrócić uwagę na zachowanie jednozdaniowej konwencji tekstu.

wtorek, 08 czerwca 2010
Święta, święta i po świętach czyli wspomnień czar...

…i nie chodzi nam o wspomnienie mijających świąt kościelnych czy też państwowych. Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka swoje święta obchodzi w nieco innym trybie – jest on zdeterminowany wydarzeniami dziejącymi się wokół Akademii Ekonomicznej oraz Uniwersytetu Śląskiego.

I tak pod koniec kwietnia odbył się Jarmark Wiedzy w ramach 6. Studenckiego Festiwalu Nauki, gdzie mieliśmy okazję pokazać się szerszemu gronu przyszłych użytkowników CINiBA – głównie studentom, naukowcom i uczniom szkół regionu. Nasze stoisko cieszyło się dużym zainteresowaniem, czego zasługą była bardzo ciekawa ekspozycja prezentująca wizualizacje wnętrza nowopowstającej biblioteki połączoną z elementami wyposażenia tegoż wnętrza – stanowiskami komputerowymi oraz systemem samowypożyczeń. Całość wystawki uzupełniona została o znaną już makietę budynku oraz mającą swoją premierę makietę całego kampusu uniwersyteckiego wraz najbliższą okolicą. Jednak najciekawszym punktem programu był konkurs, w którym należało wskazać miejsce, gdzie znajdzie się wejście do budynku CINiBA. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

 Nie dane nam było zbyt długo odpoczywać, bo dokładnie miesiąc później, 28 maja br. mieliśmy kolejne święto – uroczyste podpisanie aktu erekcyjnego z wmurowaniem kamienia węgielnego pod budowę Centrum. Wśród zaproszonych gości byli m.in. JM Rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś, JM Rektor Akademii Ekonomicznej im. Karola Adamieckiego prof. AE dr hab. Jan Pyka, prorektor ds. studenckich, promocji i współpracy z zagranicą prof. dr hab. Barbara Kożusznik, prorektor ds. finansów i rozwoju prof. zw. dr hab. Stanisław Kucharski, dyrektor Biblioteki Głównej AE Barbara Zajączkowska, kierownik projektu CINiBA, dyrektor Biblioteki UŚ prof. UŚ dr hab. Dariusz Pawelec, prezydent miasta Katowice Piotr Uszok a także przedstawiciele środowisk akademickich, władz wojewódzkich oraz miast – siedzib UŚ i AE. Poświęcenia kamienia węgielnego dokonał Arcybiskup Metropolita Katowicki Damian Zimoń.

 Jak widać dużo działo się wokół budowy CINiBA – jednak na samej budowie dzieje się jeszcze więcej! Tymczasem bryła budynku jest już gotowa, rozpoczęły się prace dekarskie oraz pojawiło się rusztowanie na północnej i zachodniej ścianie gmachu – co oznacza rychłe doprowadznie budynku do tzw. stanu surowego zamkniętego. Z tego to powodu przenieśliśmy naszą kamerę, dzięki czemu możemy teraz oglądać wiecej szczegółów na budowie – niezwykle interesujące będzie obserwowanie prac wykończeniowych elewacji, która w całości pokryta zostanie indyjskim czerwonym piaskowcem.

poniedziałek, 26 kwietnia 2010
Okiem kamery

Bryła większa budynku CINiBANatura ludzka jest taka, że jak nie zobaczy/dotknie to nie uwierzy. My mamy podobnie, dlatego zainstalowaliśmy kamerę obserwującą plac budowy Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej. I pomimo, że na bieżąco podglądamy postęp prac, to… nie możemy uwierzyć.

Nie możemy uwierzyć, że można tak szybko budować! Tempo z jakim powstaje nowa biblioteka jest wprost szaleńcze! Szczególnie jeśli porównamy stan z września ubiegłego roku, kiedy to na miejscu CINiBA stały jeszcze ruiny byłego lodowiska Torkat, a po zaledwie ośmiu miesiącach mamy już gotową bryłę większą budynku. Faktom zatem nie zaprzeczamy i śledzimy uważnie to, co widzi oko kamery. Aby mieć pełen obraz wydarzeń zachodzących na placu budowy, zachęcamy też do przeglądania Dziennik Budowy, który daje wgląd w przeszłość i pozwala ocenić postępy budowniczych.

sobota, 03 kwietnia 2010
Nadchodzą święta...

Z okazji Świąt Wielkanocnych, życzymy naszym czytelnikom wszystkiego najlepszego - smacznego jajka, mokrego dyngusa i wesołego Alleluja!

sobota, 27 marca 2010
Jak to było?

Niezbyt długa, ale interesująca historia powstania i realizacji projektu Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej dostępna jest do prześledzenia w dziale Press Room oficjalnej strony przedsięwzięcia.

To historia napisana przez dziennikarzy, nie jest to jednak monografia, a przegląd tego, co ukazało się w radio, prasie i portalach internetowych na temat CINiBA. Dlaczego o tym piszemy? Otóż przeglądając te notatki przed umieszczeniem ich na stronie CINiBA naszło nas pewne spostrzeżenie. Tym spostrzeżeniem są zmiany, jakie zaszły w realizacji projektu – od jego powstania aż do chwili obecnej, gdy budowa posuwa się do przodu w tempie iście sprinterskim. To takie spojrzejnie wstecz, chwila zastanowienia się nad tym jak to było wtedy, a jak jest teraz i co zaszło pomiędzy wtedy i teraz, doprowadzając krętymi nieraz drogami do rozpoczęcia budowy nowej biblioteki.
środa, 17 marca 2010
Rośnie nasza biblioteka hybrydowa

Czym się różni biblioteka tradycyjna od hybrydowej? Z zewnątrz niczym, wewnątrz też w zasadzie niczym... Więc?

BibliCINiBA z zewnątrzoteka, nasze Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka, rośnie tak szybko, że aż trudno nadążyć za budowniczymi. Ale nie tylko to, równie trudno nadążyc za wszystkimi nowościami, dlatego nasza oficjalna strona rozrasta się, a my staramy się aby wszystkie nowości były na bieżąco przedstawiane, a wątpliwości i rodzące się pytania wyjaśniane. Tym razem dodaliśmy zakładkę biblioteka hybrydowa. Czym jest owa tajemnicza hybryda biblioteki? Na to coraz częściej pojawiające się pytanie postanowiliśmy właśnie odpowiedzieć.